Virtualaus mokymosi dizainas: nuo teorijos iki praktikos
Gruodžio 3 dieną vyko KTU Informatikos fakulteto ir Raseinių „Šaltinio” progimnazijos bendrai organizuotas renginys „Virtualaus mokymosi dizainas: nuo teorijos iki praktikos". Šis renginys tapo šaunia erdve pedagogams ir technologijų entuziastams aptarti pažangias skaitmenines inovacijas švietime, apimančias naudotojų patirčių dizainą (UX), virtualią ir papildytą realybę (VR, AR), haptines technologijas bei dirbtinio intelekto (DI) panaudojimą.
Renginio tikslas – subalansuota programa apimanti tris svarbiausius aspektus: naudotojo patirtį, švietimo tobulinimą ir įtraukiančias technologijas. Šie elementai kartu formuoja šiuolaikinio ugdymo pagrindą, padeda ne tik įsisavinti žinias, bet ir kurti mokymosi procesą, kuris yra interaktyvus ir motyvuojantis.
UX ir UI dizainai: teorinis pagrindas ir praktiniai pavyzdžiai
KTU Informatikos fakulteto Multimedijos inžinerijos katedros lektorius Julijus Jakutavičius supažindino dalyvius su pagrindiniais naudotojų patirčių (UX) dizaino ir naudotojo sąsajos (UI) principais ir kuo jie skiriasi. Išsamiai pristatė UX dizaino ir UI proceso struktūrą, jo vertę ir kam jis reikalingas, pasitelkdamas kasdieninius pavyzdžius kitose srityse bei „sugriovė” kelis mitus apie naudotojų patirtis. Gera vartotojo patirtis gali tapti švietimo sprendimų pamatu.
Pereinant prie konkrečių pavyzdžių, atskleidžiančių kaip naudotojų patirties dizainas gali būti taikomas švietime, buvo pristatyti „Erasmus+” programos projektai ir jų reikšmė švietimui.
UX@School: UX keičiantis mokinių mokymosi patirtį
Projektą pristatė Raseinių Šaltinio progimnazijos mokytoja metodininkė Kristina Vileišienė, atskleidusi kaip naudotojų patirties dizainas (UX) padeda kurti interaktyvią ir patrauklią skaitmeninę aplinką bendrojo ugdymo mokyklose. „UX@School” suteikia mokytojams įrankius, leidžiančius kurti mokinių mokymuisi pritaikytus mokymo scenarijus, orientuotus į jų poreikius ir įsitraukimą į mokymosi veiklas. Projekte ypatingas dėmesys skiriamas mokytojų ir mokinių bendradarbiavimui testuojant ir tobulinant mokymo(-si) priemones. Daugiau apie projektą skaitykite svetainėje UX@School.
DI galimybių panaudojimas ugdymo procese: idėjos ir veiklos
Kauno „Varpelio” pradinės mokyklos pavaduotoja Loreta Stanaitienė aptarė dirbtinio intelekto galimybes švietimo procese, remdamasi įgyta patirtimi Suomijos mokyklose tarptautinių mobilumų metu. Ji trumpai apžvelgė kokių kompetencijų reikia šiame technologijų amžiuje bei pabrežė, jog jau dabar švietime privalu integruoti kiek įmanoma pažangiausias technologijas. L. Stanaitienė pristatė kelis efektyvius būdus kaip maksimaliai ir teisingai panaudoti DI, pateikė idėjas, kaip dirbtinis intelektas (DI) gali būti integruotas kasdienėse ugdymo veiklose, kad mokymosi patirtis būtų labiau individualizuota ir interaktyvi. Ugdant vaikus labai svarbu jiems leisti naudotis DI įrankiais ir tuo pačiu lavinti jų kritinį mąstymą bei ieškoti realaus pasaulio problemų sprendimų, padėti personalizuoti užduotis, siekiant kuo didesnio efektyvumo ugdyme. Dirbtinis intelektas gali būti galinga priemonė kritiniam mąstymui vystyti. Mokiniai gali panaudoti dirbtinį intelektą, siekdami iššaukti prielaidas, sujungti skirtingas informacijos dalis ir sustiprinti pagrindines koncepcijas.
Mokymo procese buvo siūloma patiems pasirinkti tinkamas priemones bei pateikti keli siūlomi DI programų pavyzdžiai: „Magic School” ir “Eduaide” pamokų planavimui ir kūrimui, „Yippity” bei „Quiz Decko” greitam viktorinų kūrimui, „Gamma” ir „CuriPod” greitesniam skaidrių kūrimui.
FuturEng: ateities inžinieriai ir tarpdisciplininis požiūris
KTU Informatikos fakulteto Programų inžinerijos katedros profesorius dr. Tomas Blažauskas pristatė „Erasmus+” programos projektą „FuturEng”, kuris siekia rengti ateities inžinierius, derinant technologijas ir praktinius įgūdžius. Šis projektas naudoja tarpdisciplininius metodus, kad studentai gebėtų spręsti kompleksines problemas. „FuturEng” akcentuoja švietimo procesų ir technologijų integraciją, taip ugdant kūrybingus, technologijų taikymui ir technologinių procesų valdymui pasirengusius specialistus. Sužinokite daugiau apie projektą čia: FuturEng.
Immersive Surgical EDU: VR, AR ir haptikos technologijos chirurginiam mokymui
KTU programinės įrangos inžinierius Patrikas Armalis, taip pat dar studijuojantis KTU IF, aptarė „Immersive Surgical EDU“ projektą. Šio projekto tikslas – sukurti VR, AR ir haptikos pagrindu veikiančią, žemų kaštų, prieinamą platformą, leidžiančią medicinos studentams ir profesionalams visame pasaulyje praktiškai treniruotis chirurgijos įgūdžių saugioje ir kontroliuojamoje aplinkoje. Projekto metu kuriamos inovatyvios technologijos, įskaitant lytėjimo pojūčius perteikiančius prietaisus, kurie suteikia realistines sąlygas praktiniams mokymams, sumažina etikos ir logistikos problemas. Plačiau apie projektą: Immersive Surgical EDU.
VR4Inclusive_VET: profesinio mokymo inovacijos
Dr. Tomas Blažauskas pristatė projektą, skirtą profesinio mokymo virtualizavimui. „VR4Inclusive_VET” siekia integruoti VR ir AR programėles, kurios leidžia mokiniams giliau įsitraukti į mokymo procesą ir geriau suprasti praktinius mokymosi aspektus. Šios programos kuriamos taip, kad būtų pritaikytos įvairių poreikių mokiniams, skatintų jų kūrybiškumą ir domėjimąsi. Plačiau skaitykite čia.
Pabaigai profesorius mokytojų auditoriją supažindino su „CoSpaces” aplinka bei jos naudojimosi principais bei naudingais resursais, paprastesniam ir efektyvesniam šios aplinkos pritaikymui mokymo procese. Jis trumpai pristatė pačią programą, pademonstravo kaip lengvai galima sukurti žaidimą.
Renginio dalyviai ne tik išklausė teorines įžvalgas, bet ir praktiškai išbandė ir „pajuto” naujausias VR, AR ir haptines technologijas. Diskusijų metu buvo aptarta, kaip šias inovacijas galima integruoti į kasdienį švietimą, taip sprendžiant aktualias problemas ir didinant mokymo efektyvumą. Be to, renginys tapo erdve dalyviams keistis idėjomis, užmegzti bendradarbiavimo ryšius ir gauti įkvėpimo savo profesinei veiklai.
Pranešimai
UX Naudotojų patirčių dizainas >>
UX@school projekto pristatymas >>
DI galimybių panaudojimas ugdymo procese idėjos ir veiklos >>
Futureng: ateities inžinierių rengimas >>
VR4Inclusive: virtuali ir papildytoji realybė įtraukesniam mokymuisi >>
VR, AR ir haptika skirta patobulintam chirurginiam mokymui ir švietimui >>